# FMX-LP-I-20A
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** FMX-LP-I-20A
- **Subcategory:** Fuses
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/fmx-lp-i-20a
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/fmx-lp-i-20a#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Color:** Light Blue
- **Current Rating (Amps):** 20 A
- **Fuse Type:** Automotive
- **Mounting Type:** Requires Holder
- **Size:** 0.559" L x 0.476" W x 0.650" H (14.20mm x 12.10mm x 16.50mm)
- **Voltage Rating:** 32 V