# FMX-LP-50A
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** FMX-LP-50A
- **Subcategory:** Fuses
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/fmx-lp-50a
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/fmx-lp-50a#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Breaking Capacity @ Rated Voltage:** 1kA
- **Color:** Red
- **Current Rating (Amps):** 50 A
- **Fuse Type:** Automotive
- **Mounting Type:** Requires Holder
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Size:** 0.555" L x 0.472" W x 0.626" H (14.10mm x 12.00mm x 15.90mm)
- **Voltage Rating:** 58 V