# FMR-800MA
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** FMR-800MA
- **Manufacturer:** OptiFuse
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** Fuses
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/fmr-800ma
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/fmr-800ma#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Approval Agency:** CSA, cULus, UL
- **Breaking Capacity @ Rated Voltage:** 50A
- **Current Rating (Amps):** 800 mA
- **Fuse Type:** Board Mount (Cartridge Style Excluded)
- **Melting I²t:** 0.069
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Response Time:** Fast Blow
- **Size:** 0.335" Dia x 0.327" H (8.50mm x 8.30mm)
- **Voltage Rating:** 250 V