# FMMT625TA
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** FMMT625TA
- **Manufacturer:** Diodes Incorporated
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Transistors - Bipolar (BJT) - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/fmmt625ta
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/fmmt625ta#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/FM/MT/62/FMMT625DKR-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/MM/BZ/27/MMBZ27VAL-FDIDKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 1 A
- **DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce:** 300 @ 200mA, 10V
- **Frequency:** 135MHz
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 150°C (TJ)
- **Power:** 625 mW
- **Supplier Device Package:** SOT-23-3
- **Transistor Type:** NPN
- **Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic:** 300mV @ 50mA, 1A
- **Voltage:** 150 V