# FMG50AQ120N6
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** FMG50AQ120N6
- **Manufacturer:** SanRex Corporation
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Transistors - FETs, MOSFETs - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/fmg50aq120n6
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/fmg50aq120n6#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 50A (Tc)
- **Drain to Source Voltage (Vdss):** 1200 V
- **Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):** 20V
- **FET Type:** N-Channel
- **Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:** 290 nC @ 20 V
- **Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:** 9000 pF @ 20 V
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 150°C (TJ)
- **Power Dissipation (Max):** 440W (Tc)
- **Rds On (Max) @ Id, Vgs:** 28mOhm @ 50A, 20V
- **Supplier Device Package:** TO-247-4L
- **Technology:** SiC (Silicon Carbide Junction Transistor)
- **Vgs (Max):** +22V, -7V
- **Vgs(th) (Max) @ Id:** 5V @ 1.5mA