# FMF25FPHR015-LH
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** FMF25FPHR015-LH
- **Manufacturer:** Venatronics LLC
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Chip Resistor - Surface Mount
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/fmf25fphr015-lh
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/fmf25fphr015-lh#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Metal Element
- **Features:** Current Sense
- **Height:** 0.031" (0.80mm)
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 170°C
- **Power (Watts):** 1W
- **Resistance:** 15 mΩ
- **Size:** 0.244" L x 0.128" W (6.20mm x 3.25mm)
- **Supplier Device Package:** 2512
- **Temperature Coefficient:** ±50ppm/°C
- **Tolerance:** ±1%