# FMD9023-CP
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** FMD9023-CP
- **Manufacturer:** PCTEL, Inc.
- **Category:** RFIF and RFID
- **Subcategory:** RF Antennas
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/fmd9023-cp
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/fmd9023-cp#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Antenna Type:** Module
- **Applications:** ISM, LoRa, LPWAN
- **Frequency (Center:** 915MHz
- **Frequency Group:** UHF (300MHz ~ 1GHz)
- **Frequency Range:** 902MHz ~ 928MHz
- **Gain:** 3dBic
- **Height (Max):** 0.512" (13.00mm)