# FMA28-S2M1-S18
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** FMA28-S2M1-S18
- **Manufacturer:** ConductRF
- **Category:** Cable Assemblies
- **Subcategory:** Coaxial Cables (RF)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/fma28-s2m1-s18
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/fma28-s2m1-s18#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **1st Connector:** SMA Plug, Right Angle
- **1st Contact Gender:** Male
- **2nd Connector:** MCX Plug, Right Angle
- **2nd Contact Gender:** Male
- **Cable Type:** Hand Formable .085
- **Color:** Gray
- **Connector Impedance:** 50 Ω
- **Features:** Shielded
- **Frequency:** 6 GHz
- **Length:** 18.00" (457.20mm)
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Overall Impedance:** 50 Ω