# FM-RTFQ1-315P
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** FM-RTFQ1-315P
- **Manufacturer:** RF Solutions
- **Category:** RFIF and RFID
- **Subcategory:** RF Transmitters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/fm-rtfq1-315p
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/fm-rtfq1-315p#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Current:** 7mA
- **Data Rate (Max):** 9.6kbps
- **Frequency:** 315MHz
- **Modulation or Protocol:** FM
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -20°C ~ 85°C
- **Power:** 5dBm
- **Supplier Device Package:** Module
- **Voltage:** 2.1V ~ 4V