# FM-RRFQ1-315P
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** FM-RRFQ1-315P
- **Manufacturer:** RF Solutions
- **Category:** RFIF and RFID
- **Subcategory:** RF Receivers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/fm-rrfq1-315p
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/fm-rrfq1-315p#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Antenna Connector:** PCB, Surface Mount
- **Applications:** Car Alarms, Remote Sensing, Wireless Security
- **Current:** 5.7mA
- **Data Interface:** PCB, Through Hole
- **Data Rate (Max):** 9.6kbps
- **Features:** RSSI Equipped
- **Frequency:** 315MHz
- **Modulation or Protocol:** FM
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -25°C ~ 80°C
- **Sensitivity:** -103dBm
- **Supplier Device Package:** Module
- **Voltage:** 4.5V ~ 5.5V