# FLS400-1358-TF
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** FLS400-1358-TF
- **Manufacturer:** Bel Power Solutions
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/fls400-1358-tf
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/fls400-1358-tf#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Approval Agency:** CB, CE, CSA, NEMKO, UL
- **Current:** 6.9 A
- **Efficiency:** 90%
- **Features:** Adjustable Output, PFC, Universal Input
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 70°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 400W
- **Size:** 5.31" L x 4.29" W x 1.97" H (135.0mm x 109.0mm x 50.0mm)
- **Standard Number:** 62368-1
- **Type:** Enclosed
- **Voltage:** 4 kV