# FLS250-2024
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** FLS250-2024
- **Manufacturer:** Bel Power Solutions
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/fls250-2024
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/fls250-2024#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Approval Agency:** CB, CE, CSA, NEMKO, UL
- **Current:** 14.5 A
- **Efficiency:** 94%
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 70°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 250W (348W Forced Air)
- **Size:** 4.50" L x 2.50" W x 1.58" H (114.3mm x 63.5mm x 40.1mm)
- **Standard Number:** 62368-1
- **Type:** Open Frame
- **Voltage:** 4 kV