# FLLE2100APXT6
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** FLLE2100APXT6
- **Manufacturer:** KEMET
- **Category:** Filters
- **Subcategory:** Power Line Filter Modules
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/flle2100apxt6
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/flle2100apxt6#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Photovoltaic Inverter
- **Approval Agency:** UL
- **Configuration:** Single Stage
- **Current:** 100 A
- **Filter Type:** Single Phase
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 100°C
- **Voltage:** 1200V (1.2kV)