# FLLE2025ASMI
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** FLLE2025ASMI
- **Manufacturer:** KEMET
- **Category:** Filters
- **Subcategory:** Power Line Filter Modules
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/flle2025asmi
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/flle2025asmi#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Medical
- **Approval Agency:** ENEC, UR
- **Configuration:** Two Stage
- **Current:** 25 A
- **Filter Type:** Single Phase
- **Frequency:** 50/60Hz
- **Inductance:** 2mH
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Operating Temperature:** -25°C ~ 100°C
- **Termination Style:** Threaded Post (M4)
- **Voltage:** 300V