# FLHTD0311-12-0-L013
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** FLHTD0311-12-0-L013
- **Manufacturer:** TE Connectivity (Raychem)
- **Category:** Cables, Wires
- **Subcategory:** Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/flhtd0311-12-0-l013
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/flhtd0311-12-0-l013#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Cable Type:** Hook-Up
- **Conductor Material:** Copper, Tinned
- **Conductor Strand:** 37/28
- **Features:** High Temperature
- **Jacket (Insulation) Diameter:** 0.101" (2.57mm)
- **Jacket (Insulation) Material:** Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE), Irradiated
- **Jacket (Insulation) Thickness:** 0.007" (0.18mm)
- **Jacket Color:** Black
- **Operating Temperature:** 200°C
- **Ratings:** UL Style 3557
- **Voltage:** 600V
- **Wire Gauge:** 12 AWG