# FLHTC0311-20-5CS3125
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** FLHTC0311-20-5CS3125
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/flhtc0311-20-5cs3125
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/flhtc0311-20-5cs3125#rfq
- **Cable Type:** Hook-Up
- **Conductor Material:** Copper, Tinned
- **Conductor Strand:** 19/32
- **Features:** High Temperature
- **Jacket (Insulation) Diameter:** 0.051" (1.30mm)
- **Jacket (Insulation) Material:** Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE), Irradiated
- **Jacket (Insulation) Thickness:** 0.006" (0.15mm)
- **Jacket Color:** Green
- **Operating Temperature:** 200°C
- **Ratings:** UL Style 3557
- **Voltage:** 600V
- **Wire Gauge:** 20 AWG