# FLHTC0311-18-9CS2716
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** FLHTC0311-18-9CS2716
- **Manufacturer:** TE Connectivity (Raychem)
- **Category:** Cables, Wires
- **Subcategory:** Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/flhtc0311-18-9cs2716
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/flhtc0311-18-9cs2716#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Cable Type:** Hook-Up
- **Conductor Material:** Copper, Tinned
- **Conductor Strand:** 19/30
- **Features:** High Temperature
- **Jacket (Insulation) Diameter:** 0.060" (1.52mm)
- **Jacket (Insulation) Material:** Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE), Irradiated
- **Jacket (Insulation) Thickness:** 0.006" (0.15mm)
- **Jacket Color:** White
- **Operating Temperature:** 200°C
- **Ratings:** UL Style 3557
- **Voltage:** 600V
- **Wire Gauge:** 18 AWG