# FLEXI-TNC90-433
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** FLEXI-TNC90-433
- **Manufacturer:** RF Solutions
- **Category:** RFIF and RFID
- **Subcategory:** RF Antennas
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/flexi-tnc90-433
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/flexi-tnc90-433#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Antenna Type:** Whip, Tilt
- **Applications:** General Purpose
- **Frequency (Center:** 433MHz
- **Frequency Group:** UHF (300MHz ~ 1GHz)
- **Gain:** 2dBi
- **Height (Max):** 5.650" (143.50mm)