# FLDWC1331-16-F023-0CS2959
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** FLDWC1331-16-F023-0CS2959
- **Manufacturer:** TE Connectivity (Raychem)
- **Category:** Cables, Wires
- **Subcategory:** Multiple Conductor Cables
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/fldwc1331-16-f023-0cs2959
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/fldwc1331-16-f023-0cs2959#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Cable Type:** Multi-Conductor
- **Conductor Material:** Copper, Tinned
- **Conductor Strand:** 19/29
- **Jacket (Insulation) Diameter:** 0.216" (5.49mm)
- **Jacket (Insulation) Material:** Polyvinylidene Fluoride (PVDF)
- **Jacket (Insulation) Thickness:** 0.0100" (0.254mm)
- **Jacket Color:** White
- **Number of Conductors:** 3
- **Operating Temperature:** 125°C
- **Shield Type:** Braid
- **Voltage:** 600 V
- **Wire Gauge:** 16 AWG