# FLDWC0311-12-1
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** FLDWC0311-12-1
- **Manufacturer:** TE Connectivity (Raychem)
- **Category:** Cables, Wires
- **Subcategory:** Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/fldwc0311-12-1
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/fldwc0311-12-1#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Cable Type:** Hook-Up, Dual Wall
- **Conductor Material:** Copper, Tinned
- **Conductor Strand:** 37/28
- **Features:** Chemical Resistant
- **Jacket (Insulation) Diameter:** 0.117" (2.97mm)
- **Jacket (Insulation) Material:** Polyvinylidene Fluoride (PVDF)
- **Jacket (Insulation) Thickness:** 0.004" (0.09mm)
- **Jacket Color:** Brown
- **Length:** 1.00' (0.30m)
- **Operating Temperature:** -45°C ~ 125°C
- **Ratings:** UL Style 3584
- **Voltage:** 600V
- **Wire Gauge:** 12 AWG