# FL2500279Z
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** FL2500279Z
- **Manufacturer:** Diodes Incorporated
- **Category:** Crystals, Oscillators, Resonators
- **Subcategory:** Crystals
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/fl2500279z
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/fl2500279z#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/FL/25/00/FL2500123ZDKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **ESR (Equivalent Series Resistance):** 60 Ω
- **Frequency:** 25 MHz
- **Frequency Stability:** ±30ppm
- **Frequency Tolerance:** ±30ppm
- **Height:** 0.030" (0.75mm)
- **Load Capacitance:** 12pF
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Mode:** Fundamental
- **Operating Temperature:** -20°C ~ 70°C
- **Size:** 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)