# FL1P-8NJ-1-R12V
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** FL1P-8NJ-1-R12V
- **Manufacturer:** Mallory Sonalert Products
- **Category:** Optoelectronics
- **Subcategory:** Panel Indicators, Pilot Lights
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/fl1p-8nj-1-r12v
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/fl1p-8nj-1-r12v#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/11/97/44/11974423-458-1999-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 20mA
- **Ingress Protection:** IP50
- **Lamp Color:** Red
- **Lens Color:** Red
- **Lens Size:** 9.20mm Dia
- **Lens Style:** Round with Domed Top
- **Millicandela Rating:** 1000 ~ 1500mcd
- **Panel Cutout Dimensions:** 0.31" (8.00mm)
- **Panel Cutout Shape:** Round
- **Ratings:** AC/DC
- **Termination Style:** Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
- **Type:** LED
- **Viewing Angle:** 35°
- **Voltage:** 12V