# FL1P-12NJ-1-Y24V
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** FL1P-12NJ-1-Y24V
- **Manufacturer:** Mallory Sonalert Products
- **Category:** Optoelectronics
- **Subcategory:** Panel Indicators, Pilot Lights
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/fl1p-12nj-1-y24v
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/fl1p-12nj-1-y24v#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 20mA
- **Ingress Protection:** IP50
- **Lamp Color:** Yellow
- **Lens Color:** Yellow
- **Lens Size:** 11.60mm Dia
- **Lens Style:** Round with Flat Top
- **Millicandela Rating:** 1000 ~ 1500mcd
- **Panel Cutout Dimensions:** 0.47" (12.00mm)
- **Panel Cutout Shape:** Round
- **Ratings:** AC/DC
- **Termination Style:** Solder Lug
- **Type:** LED
- **Viewing Angle:** 35°
- **Voltage:** 24V