Part Number: FL1P-10NW-4-R110V Manufacturer: Mallory Sonalert Products Category: Optoelectronics Subcategory: Panel Indicators, Pilot Lights Product URL: https://distyparts.com/product/fl1p-10nw-4-r110v RFQ URL: https://distyparts.com/product/fl1p-10nw-4-r110v#rfq Datasheet URL: https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/11/97/54/11975489-458-1854-ND.pdf Image URL: https://static.distyparts.com/disty-files/images/11/97/68/11976805-458-1858-ND.jpg Summary: FL1P-10NW-4-R110V is an electronic component listed on DistyParts. This part is manufactured by Mallory Sonalert Products and is available through multiple distributors. Buyers can review stock availability, pricing, technical specifications, media, and datasheet information, then submit an RFQ from the product page. Description: FL1P-10NW-4-R110V is a panel indicators, pilot lights from Mallory Sonalert Products. DistyParts aggregates this part with supplier inventory, pricing visibility, technical attributes, and procurement support for buyers searching electronic components and distributor stock. Specifications: Current: 20mA Ingress Protection: IP50 Lamp Color: Red Lens Color: Red Lens Style: Round with Flat Top Millicandela Rating: 1000 ~ 1500mcd Panel Cutout Dimensions: 0.394" (10.00mm) Panel Cutout Shape: Round Ratings: AC/DC Termination Style: Wire Leads - 7.3" (185.42mm) Type: LED Viewing Angle: 35° Voltage: 110V Distributor Offers: Inventory Summary: Distributor Count: 0 Total Stock: 0 Pricing Available: No Datasheet Available: Yes Image Available: Yes Specifications Available: Yes Related Pages: Manufacturer Page: https://distyparts.com/manufacturer/mallory-sonalert-products Category Page: https://distyparts.com/category/optoelectronics/panel-indicators-pilot-lights Canonical URL: https://distyparts.com/product/fl1p-10nw-4-r110v