# FL1M-8SJ-3-G12V
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** FL1M-8SJ-3-G12V
- **Manufacturer:** Mallory Sonalert Products
- **Category:** Optoelectronics
- **Subcategory:** Panel Indicators, Pilot Lights
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/fl1m-8sj-3-g12v
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/fl1m-8sj-3-g12v#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/11/97/55/11975506-458-1809-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 20mA
- **Ingress Protection:** IP65
- **Lamp Color:** Green
- **Lens Color:** Green
- **Lens Style:** Round with Domed Top
- **Millicandela Rating:** 8000 ~ 10000mcd
- **Panel Cutout Dimensions:** 0.31" (8.00mm)
- **Panel Cutout Shape:** Round
- **Ratings:** DC
- **Termination Style:** PC Pin
- **Type:** LED
- **Viewing Angle:** 180°
- **Voltage:** 12V