# FL-101-14AWG-100FT
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** FL-101-14AWG-100FT
- **Manufacturer:** Global Industrial
- **Category:** Cable Assemblies
- **Subcategory:** Power, Line Cables and Extension Cords
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/fl-101-14awg-100ft
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/fl-101-14awg-100ft#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Approval Agency Marking:** cUL, UL
- **Color:** Orange
- **Cord Type:** SJTW
- **Current Rating (Amps):** 13A
- **Number of Conductors:** 3
- **Style:** Male Pins (Blades) to Female Sockets (Slots)
- **Voltage Rating:** 125V
- **Wire Gauge:** 14 AWG