# FKS2G011001A00MSSD
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** FKS2G011001A00MSSD
- **Manufacturer:** WIMA
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/fks2g011001a00mssd
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/fks2g011001a00mssd#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** High Pulse, DV/DT
- **Capacitance:** 1000 pF
- **Dielectric Material:** Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET)
- **Height:** 0.256" (6.50mm)
- **Lead Spacing:** 0.197" (5.00mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 100°C
- **Size:** 0.283" L x 0.098" W (7.20mm x 2.50mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±20%
- **Voltage Rating:** 400V