# FKP4J001004B00KSSD
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** FKP4J001004B00KSSD
- **Manufacturer:** WIMA
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/fkp4j001004b00kssd
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/fkp4j001004b00kssd#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/21/45/78/2145787-1928-1323-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
- **Capacitance:** 100 pF
- **Dielectric Material:** Polypropylene (PP)
- **Height:** 0.433" (11.00mm)
- **Lead Spacing:** 0.591" (15.00mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 100°C
- **Size:** 0.709" L x 0.197" W (18.00mm x 5.00mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage Rating:** 630V