# FKP3J001502B00JSSD
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** FKP3J001502B00JSSD
- **Manufacturer:** TAW ELECTRONICS, INC
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/fkp3j001502b00jssd
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/fkp3j001502b00jssd#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
- **Capacitance:** 150 pF
- **Dielectric Material:** Polypropylene (PP)
- **Height:** 0.335" (8.50mm)
- **Lead Spacing:** 0.295" (7.50mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 100°C
- **Size:** 0.394" L x 0.118" W (10.00mm x 3.00mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±5%
- **Voltage Rating:** 630V