# FKP2J011501D00HA00
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** FKP2J011501D00HA00
- **Manufacturer:** TAW ELECTRONICS, INC
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/fkp2j011501d00ha00
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/fkp2j011501d00ha00#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
- **Capacitance:** 1500 pF
- **Dielectric Material:** Polypropylene (PP)
- **Height:** 0.236" (6.00mm)
- **Lead Spacing:** 0.197" (5.00mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 100°C
- **Size:** 0.283" L x 0.177" W (7.20mm x 4.50mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±2.5%
- **Voltage Rating:** 630V