# FKP2F011001D00HSSD
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** FKP2F011001D00HSSD
- **Manufacturer:** WIMA
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/fkp2f011001d00hssd
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/fkp2f011001d00hssd#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/21/45/53/2145538-1928-1291-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
- **Capacitance:** 1000 pF
- **Dielectric Material:** Polypropylene (PP)
- **Height:** 0.236" (6.00mm)
- **Lead Spacing:** 0.197" (5.00mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 100°C
- **Size:** 0.283" L x 0.177" W (7.20mm x 4.50mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±2.5%
- **Voltage Rating:** 250V