# FKP1T002204B00KSSD
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** FKP1T002204B00KSSD
- **Manufacturer:** TAW ELECTRONICS, INC
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/fkp1t002204b00kssd
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/fkp1t002204b00kssd#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Automotive; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
- **Capacitance:** 220 pF
- **Dielectric Material:** Polypropylene (PP), Metallized
- **Height:** 0.433" (11.00mm)
- **Lead Spacing:** 0.591" (15.00mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 105°C
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Size:** 0.709" L x 0.197" W (18.00mm x 5.00mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage Rating:** 1600V (1.6kV)