# FKP0D013300D00JSSD
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** FKP0D013300D00JSSD
- **Manufacturer:** WIMA
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/fkp0d013300d00jssd
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/fkp0d013300d00jssd#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/21/46/11/2146110-1928-1615-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
- **Capacitance:** 3300 pF
- **Dielectric Material:** Polypropylene (PP)
- **Height:** 0.335" (8.50mm)
- **Lead Spacing:** 0.098" (2.50mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 100°C
- **Size:** 0.181" L x 0.150" W (4.60mm x 3.80mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±5%
- **Voltage Rating:** 100V