# FKN50SFR-52-0R56
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** FKN50SFR-52-0R56
- **Manufacturer:** Yageo
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Through Hole Resistors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/fkn50sfr-52-0r56
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/fkn50sfr-52-0r56#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Wirewound
- **Features:** Flame Proof, Fusible, Safety
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 155°C
- **Power (Watts):** 0.5W, 1/2W
- **Resistance:** 560 mΩ
- **Size:** 0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)
- **Supplier Device Package:** Axial
- **Temperature Coefficient:** ±350ppm/°C
- **Tolerance:** ±1%