# FKN2WSJR-73-10R
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** FKN2WSJR-73-10R
- **Manufacturer:** Yageo
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Through Hole Resistors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/fkn2wsjr-73-10r
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/fkn2wsjr-73-10r#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Wirewound
- **Features:** Flame Proof, Fusible, Safety
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 155°C
- **Power (Watts):** 2W
- **Resistance:** 10 Ω
- **Size:** 0.177" Dia x 0.453" L (4.50mm x 11.50mm)
- **Supplier Device Package:** Axial
- **Tolerance:** ±5%