# FKM3G004703ASOJSSD
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** FKM3G004703ASOJSSD
- **Manufacturer:** WIMA
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/fkm3g004703asojssd
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/fkm3g004703asojssd#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
- **Capacitance:** 470 pF
- **Dielectric Material:** Plastic, Metallized
- **Height:** 0.354" (9.00mm)
- **Lead Spacing:** 0.394" (10.00mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 100°C
- **Size:** 0.512" L x 0.118" W (13.00mm x 3.00mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±5%
- **Voltage Rating:** 400V