# FKA2-25489NBHW3F
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** FKA2-25489NBHW3F
- **Manufacturer:** Qualtek
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** AC Fans
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/fka2-25489nbhw3f
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/fka2-25489nbhw3f#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/84/97/86/8497869-Q606-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 630.0 CFM (17.64m³/min)
- **Approval Agency:** CE, cURus, TUV
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Noise:** 62.0dB(A)
- **Operating Temperature:** 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
- **Power (Watts):** 67.8W
- **RPM:** 2000 RPM
- **Size:** Round - 254mm Dia
- **Static Pressure:** 0.276 in H2O (68.7 Pa)
- **Termination:** 2 Wire Leads
- **Voltage:** 115VAC
- **Weight:** 4.4 lbs (2 kg)
- **Width:** 89.00mm