# FKA2-20572NBHW3F
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** FKA2-20572NBHW3F
- **Manufacturer:** Qualtek
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** AC Fans
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/fka2-20572nbhw3f
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/fka2-20572nbhw3f#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 665.0 CFM (18.62m³/min)
- **Approval Agency:** CE, cURus, TUV
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Noise:** 75.4dB(A)
- **Operating Temperature:** 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
- **Power (Watts):** 100W
- **RPM:** 3200 RPM
- **Size:** Square - 205mm L x 205mm H
- **Static Pressure:** 0.500 in H2O (124.5 Pa)
- **Termination:** 2 Wire Leads
- **Voltage:** 115VAC
- **Weight:** 4.6 lbs (2.1 kg)
- **Width:** 72.00mm