# FKA2-17251QBMW3F
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** FKA2-17251QBMW3F
- **Manufacturer:** Qualtek
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** AC Fans
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/fka2-17251qbmw3f
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/fka2-17251qbmw3f#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 155.0 CFM (4.34m³/min)
- **Approval Agency:** CE, cURus, TUV
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Noise:** 56.6dB(A)
- **Operating Temperature:** 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
- **Power (Watts):** 20.70W
- **RPM:** 2500 RPM
- **Size:** Rectangular/Rounded - 172mm L x 150mm H
- **Static Pressure:** 0.400 in H2O (99.6 Pa)
- **Termination:** 2 Wire Leads
- **Voltage:** 230VAC
- **Weight:** 2.3 lbs (1 kg)
- **Width:** 50.80mm