# FKA1-17251QBLT31
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** FKA1-17251QBLT31
- **Manufacturer:** Qualtek
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** AC Fans
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/fka1-17251qblt31
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/fka1-17251qblt31#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Approval Agency:** CE, TUV, UL
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Operating Temperature:** 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
- **Size:** Rectangular/Rounded - 172mm L x 150mm H
- **Termination:** 2 Terminals
- **Voltage:** 230VAC
- **Weight:** 2.3 lbs (1 kg)
- **Width:** 50.80mm