# FKA1-17251NBHT31
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** FKA1-17251NBHT31
- **Manufacturer:** Qualtek
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** AC Fans
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/fka1-17251nbht31
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/fka1-17251nbht31#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/84/97/53/8497533-Q601-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 189.0 CFM (5.29m³/min)
- **Approval Agency:** CE, cURus, TUV
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Noise:** 57.7dB(A)
- **Operating Temperature:** 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
- **Power (Watts):** 51.8W
- **RPM:** 2700 RPM
- **Size:** Rectangular/Rounded - 172mm L x 150mm H
- **Static Pressure:** 0.408 in H2O (101.6 Pa)
- **Termination:** 2 Terminals
- **Voltage:** 115VAC
- **Weight:** 2.3 lbs (1 kg)
- **Width:** 50.80mm