# FJX3004RTF
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** FJX3004RTF
- **Manufacturer:** On Semiconductor
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Transistors - Bipolar (BJT) - Single, Pre-Biased
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/fjx3004rtf
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/fjx3004rtf#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 100 mA
- **DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce:** 68 @ 5mA, 5V
- **Frequency:** 250 MHz
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Power:** 200 mW
- **Resistor:** 47 kΩ
- **Supplier Device Package:** SOT-323
- **Transistor Type:** NPN - Pre-Biased
- **Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic:** 300mV @ 500µA, 10mA
- **Voltage:** 50 V