# FJH-50-R-04.00-4
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** FJH-50-R-04.00-4
- **Manufacturer:** Samtec Inc.
- **Category:** Cable Assemblies
- **Subcategory:** Flat Flex Ribbon Jumpers, Cables
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/fjh-50-r-04-00-4
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/fjh-50-r-04-00-4#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Cable Type:** FFC, FPC
- **Length:** 0.157" (4.00mm)
- **Number of Conductors:** 50
- **Pitch:** 0.020" (0.50mm)