# FINTR.14000
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** FINTR.14000
- **Manufacturer:** Enerdoor
- **Category:** Magnetics - Transformer, Inductor Components
- **Subcategory:** Ferrite Cores
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/fintr-14000
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/fintr-14000#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Core Type:** Toroid
- **Diameter:** 5.512" (140.00mm)
- **Finish:** Uncoated
- **Gap:** Ungapped
- **Height:** 0.984" (25.00mm)