# FIN1520.016.V.0V
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** FIN1520.016.V.0V
- **Manufacturer:** Enerdoor
- **Category:** Filters
- **Subcategory:** Power Line Filter Modules
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/fin1520-016-v-0v
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/fin1520-016-v-0v#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Converter
- **Approval Agency:** CE, CSA, cURus, UL
- **Configuration:** Single Stage
- **Current:** 16 A
- **Filter Type:** DC
- **Frequency:** 50/60Hz
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Termination Style:** Threaded Post (M5)
- **Voltage:** 1000V (1kV)