Part Number: FHS 40-P/SP600 Manufacturer: LEM USA Inc. Category: Sensors, Transducers Subcategory: Current Sensors Product URL: https://distyparts.com/product/fhs-40-p-sp600 RFQ URL: https://distyparts.com/product/fhs-40-p-sp600#rfq Image URL: https://static.distyparts.com/disty-files/images/F6/28/0D/F6280DKR-ND.jpg Summary: FHS 40-P/SP600 is an electronic component listed on DistyParts. This part is manufactured by LEM USA Inc. and is available through multiple distributors. Buyers can review stock availability, pricing, technical specifications, media, and datasheet information, then submit an RFQ from the product page. Description: FHS 40-P/SP600 is a current sensors from LEM USA Inc.. DistyParts aggregates this part with supplier inventory, pricing visibility, technical attributes, and procurement support for buyers searching electronic components and distributor stock. Specifications: Current: 100A For Measuring: AC/DC Frequency: 105kHz Linearity: ±0.4% Mounting Type: Surface Mount Number of Channels: 1 Operating Temperature: -40°C ~ 125°C Output: Ratiometric, Voltage Polarization: Bidirectional Response Time: 3µs Sensitivity: 600mV/mT Sensor Type: Hall Effect, Open Loop Supplier Device Package: 8-SOIC Voltage: 4.75V ~ 5.5V Distributor Offers: Inventory Summary: Distributor Count: 0 Total Stock: 0 Pricing Available: No Datasheet Available: No Image Available: Yes Specifications Available: Yes Related Pages: Manufacturer Page: https://distyparts.com/manufacturer/lem-usa-inc Category Page: https://distyparts.com/category/sensors-transducers/current-sensors Canonical URL: https://distyparts.com/product/fhs-40-p-sp600