# FHJ.1B.306.CLLD62Z
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** FHJ.1B.306.CLLD62Z
- **Manufacturer:** LEMO
- **Category:** Circular Connectors
- **Subcategory:** Circular Connector Assemblies
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/fhj-1b-306-clld62z
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/fhj-1b-306-clld62z#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Cable Opening:** 0.205" ~ 0.244" (5.20mm ~ 6.20mm)
- **Color:** Silver
- **Connector Type:** Plug, Female Sockets
- **Contact Finish:** Gold
- **Current Rating (Amps):** 7A
- **Fastening Type:** Push-Pull, Detent Lock
- **Features:** Backshell
- **Ingress Protection:** IP50 - Dust Protected
- **Material Flammability Rating:** UL94 V-0
- **Mounting Type:** Free Hanging (In-Line), Right Angle
- **Number of Positions:** 6
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 250°C