# FHE35-35-26/T710/T
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** FHE35-35-26/T710/T
- **Manufacturer:** CTS Thermal Management Products
- **Category:** Thermal
- **Subcategory:** Heat Sinks
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/fhe35-35-26-t710-t
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/fhe35-35-26-t710-t#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/85/47/50/8547505-294-1170-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Attachment Method:** Clip, Tape
- **Fin Height:** 1.023" (26.00mm)
- **Length:** 1.378" (35.00mm)
- **Shape:** Square, Fins
- **Thermal Resistance @ Natural:** 1.65°C/W
- **Type:** Board Level with Fan
- **Width:** 1.378" (35.00mm)