# FHB.2B.308.CYCD72Z
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** FHB.2B.308.CYCD72Z
- **Manufacturer:** LEMO
- **Category:** Circular Connectors
- **Subcategory:** Circular Connector Assemblies
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/fhb-2b-308-cycd72z
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/fhb-2b-308-cycd72z#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/FG/G./0B/FGG.0B.305.CLAD56Z-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Cable Opening:** 0.244" ~ 0.283" (6.20mm ~ 7.20mm)
- **Color:** Silver
- **Connector Type:** Plug, Male Pins
- **Contact Finish:** Gold
- **Current Rating (Amps):** 10A
- **Fastening Type:** Push-Pull, Detent Lock
- **Features:** Backshell
- **Ingress Protection:** IP50 - Dust Protected
- **Material Flammability Rating:** UL94 V-0
- **Mounting Type:** Free Hanging (In-Line), Right Angle
- **Number of Positions:** 8
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 250°C