# FH40-50S-0.5SV
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** FH40-50S-0.5SV
- **Manufacturer:** Hirose Electric
- **Category:** FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
- **Subcategory:** FFC, FPC (Flat Flexible) Connector Assemblies
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/fh40-50s-0-5sv
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/fh40-50s-0-5sv#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/HF/W5/0D/HFW50DKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Actuator Material:** Liquid Crystal Polymer (LCP)
- **Cable End Type:** Tabbed
- **Connector:** Contacts, Vertical - 1 Sided
- **Contact Finish:** Gold
- **Contact Material:** Phosphor Bronze
- **FFC, FCB Thickness:** 0.30mm
- **Flat Flex Type:** FPC
- **Height Above Board:** 0.228" (5.80mm)
- **Housing Material:** Liquid Crystal Polymer (LCP)
- **Locking Feature:** Flip Lock
- **Material Flammability Rating:** UL94 V-0
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Positions:** 50
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 105°C
- **Pitch:** 0.020" (0.50mm)
- **Termination:** Solder
- **Voltage Rating:** 50V